Etapa #6: Boujdour-Guerguerat

24.01.2015 00:00
Celý kemp se zvedá v podstatě najednou najednou. Dnešní cesta je poměrně depresivní - kdybychom si neudělali zajížďku do Dakhly, tak by to byla jenom poušť, poušť, a zase poušť. Pak kruhový objezd, a zase stovky kilometrů písku.
 
Ale - konečně jsme ráno narazili na stádo velbloudů, u kterého zrovna nestojí policajti, a tak tam zastavujeme my a fotíme. Jsou to ale zvířata poměrně plachá, a tak se dávají na pochod. A my jedeme dál. V jednom momentě vede cesta těsně kolem vody, kolem útesů, a není problém k nim dojet, země je tady tvrdá. Dáváme si tedy terénní odbočku, dělíme se, abychom mohli fotit Mr. Whita z obou stran, z dálky, z blízka. Pak ještě přijedou nějací místní a taky se chtějí fotit. Cirkus s jedním bílým autem na hraně modrého a žlutého nekonečna.
 
Nevím úplně proč, ale Dakhlu jsem prostě chtěl vidět a tak si dáváme čtyřicetikilometrovou zajížďku. Stojí nás to nějaké fiše navíc, odbočky jsou na tohle nejhorší. Policajti stojí na odbočce - kruhovém objezdu, pak ještě o kus dál, pak další před městem. Fiš, fiš, fiš. V Dakhle konečně vidíme pláže. Je ale asi odliv, pláže jsou široké několik stovek metrů a odhadujeme, že voda je po kolena další kilometr. Nikde ani noha, jenom nějaké malé resorty pro kitesurfaře, normální surfaře a možná ještě nějaké další faře.
 
Město je na místní poměry hodně solidní, ale nechceme se tady zdržovat, tak si jenom projíždíme hlavní ulici a začínáme se vracet. V café Baghdád nebo tak nějak se to jmenovalo si dáváme k obědu snídani. Domluva s obsluhou nebyla v našich jazykových možnostech, tak jsem na baru ukázal, že chceme nějaké croissanty, kafe, a bagetu si vezmeme s sebou. Byla nám donesena marmeláda, nakrájená bageta, omeleta, croissanty, kafe, a džus. Výborná snídaně, s jedním drobným zádrhelem - bylo půl dvanácté, už jsme snídali, a měli jsme chuť na oběd. Nevadí, i tak to bylo dobré a do večera máme zasyceno.
 
Později jsme Dakhlu konzultovali s posádkou felície, kterou jsme potkali v protisměru při odjezdu z města. Prý nic moc, předražené město, rychle pryč. Mě se tam líbilo a jestli na Západní Saharu znovu, tak sem bych se klidně vrátil.
 
Čtyřicet kilometrů zpět, zase nějací ti velbloudi kolem cesty, na plážích už jsou i ti surfaři a začíná to tady trochu žít. Na kruhovém objezdu se policajti tváří, že nás do města neviděli odbočovat a berou si do sbírky další fiš. Jedeme dál. Další zastávka na cestě je Obratník Raka. Poměrně známou ceduli prý odnesl vítr, nicméně letos se bude stavět nová. Je tady ale i oficiální cedule, pěkně polepená nálepkami různých expedic, a dřevěný totem, k terý tady zasadil jeden rumunský tým před rokem nebo dvěma.
 
Nová cedule se zatím nestaví, čekat tady nebudeme, tak jenom kontrolujeme nějaké věci u motoru, kecáme s motorkářema, kteří tady taky zastavili, a pokračujeme k hranicím. Podle manuálu mají být ještě tři benzínky. Na jedné z nich musíme dobrat, jinak to v Mauritánii nebude dobré. Bereme hned na té první. Kousek od ní je hodně pěkně vypadající hotel, a protože to k hranicím máme už jenom osmdesát kilometrů, a hranice určitě neotvírá dříve než v osm, rozhodujeme se tady přespat. Pokoj je sice nejdražší, ale jestli to chápeme správně, tak na hranicích je sice nějaký hotel, ale podle všech recenzí je hrozný. A jinak se spí u auta, na cestě, na pískovišti. Žádné zázemí, nic.
 
A tak bereme hotel. Pokoj menší, koupelna obrovská. Na parkovišti stále přibývají bamakoauta, mezi jinými Poláci s malým červeným Subaru Justy. Mají nějaké problémy, mění s pomocí místního servisáka palivový filtr (umě schovaný u levého zadního podběhu, aby se k němu nedalo dostat). My máme většinu cesty za sebou, a čtyři náhradní palivové filtry, a tak preventivně měníme taky - je už poměrně zaprasený. A možná tak děláme největší chybu na cestě.
 
Večer s Poláky společná večeře, nevím přesně, co jsme to jedli, ale bylo to asi dobré. A ještě víc večer jdeme na pizzu. Přecijenom jsme obědvali snídani a co budeme obědvat zítra, je ve hvězdách. Protože zítra začíná Mauretánie...
 
Fotky z etapy najdete na našem facebooku.